GCSE Physics

kWh Costs Answer

Here is the completed table. How did you get on?

ObjectPowerTime usedUnits used (kWh)Cost
hairdryer1·2 kW30 minutes0·64·8 p
light bulb100 W20 hours216 p
microwave oven800 W45 minutes0·64·8 p

That's it in this section for now. More soon!


GCSE PhysicsEnergy Menu GCSE PhysicsElectricity Menu